På jagt efter de gamle vaskebræt

You are currently viewing På jagt efter de gamle vaskebræt

Sen nattetime, fugtig skovbund, gamle tog. Jeg tog på udflugt med en flok graffitimalere, der skulle skrive deres navne – og jeg havde selvfølgelig kameraet med!

Det er ikke engang så sent på aftenen da jeg bliver samlet op, det er stjerneklart og lidt for koldt til at det er rart at være udendørs, men det er tørt. Vigtig detalje! 10 minutter senere sidder jeg i en alt for lille bil sammen med en flok malere der skal på mission.

“Hvad gør du med kortet hvis der kommer vagter”

“Du skal ikke gå i panik hvis der sker noget, bare tag det roligt og så finder vi en løsning”


“Hvor stramme underbukser har du på”

Hvis jeg skal være ærlig, så kom det sidste spørgsmål lidt bag på mig; men de to første er helt normale at få, før man kommer med på sådan en tur – især hvis man ikke kender hele holdet.

Det er prøvet før, alle vil bare være på den sikre side så man ikke skaber problemer for hinanden. Vi sidder åndssvagt tæt i den her lille bil, men stemningen er god. Da vi begynder at nærme os stedet vi skal hen, starter “Livin’ On A Prayer” i radioen og stemningen stiger en smule. Da den så bliver efterfulgt af “Murder On The Dancefloor”  er der ingen tvivl om, at det her bliver en god tur!

Vi nærmer os spottet, hvor to gutter hopper ud af bilen og direkte ind i et buskads. Årsagen var at der kom en modkørende bil, ellers havde de nok været mere rolige. Resten af os kører lidt rundt i området for at fordrive tiden. Lidt senere samler vi de to andre op; 

“Den er god dernede”.

Bilen bliver parkeret et godt stykke derfra og vi tager en god gåtur i kulden. Vi nærmer os, denne gang til fods. To af gutterne går i forvejen for at tjekke mulighederne. Vi andre står lige og hænger ud i et buskads. Det er ret koldt, men jeg kan også mærke at adrenalinen nok skal give varmen inden længe. Det er stadig stjerneklart.

Nu begynder det sjove, planen er lagt og alle er ved at være klar! Over hegnet, tjek dåserne inden man krydser skinnerne. Et tog kommer bragende forbi imens vi sidder på hug i mellem træerne. Derefter er det afsted over skinnerne, forbi en bygning og så igennem et krat. Foran holder der nu en gammel sag, et af de helt gamle regionaltog der ikke er i drift længere. Vaskebrættet.

Vi venter et øjeblik for at tjekke om vi kan blive spottet. Det viser sig at vi er synlige, så det hele skal gå hurtigt, men det er ikke et problem. Sidste tjek af stedet og så i gang!

Streg op, læg fyld, lav en baggrund, tilsæt lir og så en outline. Done!

Tiden går hurtigt, men jeg når alligevel at nyde det inden vi er på vej ud gennem buskadset igen. Jeg nåede at nyde adrenalinen der pumpede gennem systemet, nyde lyden af spraymaling hvor alt ellers er totalt stille, nåede at nyde det helt orange lys fra lamperne falde ned på en flok malere der bare gjorde deres ting!

Succesfuld mission, god stemning og gode billeder. Alt er nice.


Tjek det senest om Slicetown her: